Autosport – FIA odrzuciła żądanie Williamsa

Jak twierdzi portal Autosport, Federation Internationale de l’Automobile (FIA) odrzuciła żądanie Williamsa odnoszące się do ponownego przeanalizowania wszystkich incydentów z Grand Prix Azerbejdżanu w których to m.in. Sergey Sirotkin spowodował kolizję z Sergio Perezem oraz Fernandem Alonso.

Czterech porządkowych (tj. Garry Connelly, Tom Kristensen, Dennis Dean oraz Anar Shukurov) po uzyskaniu materiałów dowodowych zarówno od FIA jak i radców prawnych Williamsa w czasie wtorkowej telekonferencji jednogłośnie oznajmiło iż: “nie ma żadnych nowych istotnych elementów uzasadniających słuszność dodatkowego przeanalizowania jakiegokolwiek z pięciu zdarzeń zawartych w żądaniu”, podając również dziesięć powodów tłumaczących podjęte przez nich stanowisko.

Uderzenie Sirotkina w tył Pereza – którego rezultatem była kara w postaci utraty pozycji startowej w nadchodzącym Grand Prix Hiszpanii oraz przyznania dwóch punktów karnych – według stewardów nie było podobne do innych incydentów które miały miejsce podczas tego samego okrążenia, gdzie walka odbywała się “koło w koło”.

Źródło: Youtube.com/Xexu F1

Porządkowi wyjaśnili iż fakt, że ich decyzja została zakomunikowana dopiero pod koniec wyścigu jest nieistotny ponieważ oświadczenie zostało wydane w czasie umożliwiającym odwołanie się od dalszego postępowania. Tym orzeczeniem odniesiono się do zespołu Williamsa, który uznał iż stewardzi albo karali nieadekwatnie, albo wcale.

Ekipa z Grove zakwestionowała również początkową bezdecyzyjność względem wydarzeń z pierwszych dwóch okrążeń wyścigu – Sergey Sirotkin po uderzeniu Pereza starł się z Alonso jadącym równocześnie koło w koło z Nico Hulkenbergiem podczas gdy Esteban Ocon skończył w barierach będąc uderzonym przez Kimiego Raikkonena przy zakręcie nr 3. Williams odniósł się również 10-sekundowej kary Kevina Magnussena uważając iż była ona niekonsekwentna.

Stewardzi oznajmili, iż od startu sezonu 2016 zostało zarejestrowanych 87 incydentów pod zarzutem spowodowania kolizji z czego przy 55 z nich nie podjęto dalszego postępowania; 14 nałożono 10-sekundowe kary; a 9 przyznano karę przesunięcia o 3 miejsca na prostej startowej przy kolejnym wyścigu. Dane te posłużyły im za potwierdzenie, iż kary nałożone na Sirotkina, Magnussena oraz Marcusa Ericssona były całkowicie konsekwentne względem tych zarejestrowanych poprzednio.

Zarzuty ze strony Williamsa zostały zatem oddalone, zaś porządkowi oznajmili iż komunikaty dotyczące niepodejmowania dalszych działań względem wywołanych sytuacji zostały wydane przed oficjalną publikacją, co dawało zespołowi z Grove mnóstwo czasu na złożenie skargi czy też odwołania od decyzji, które jednak nie nastąpiło.

Kolejną sprawą na którą skargi złożyła ekipa z Grove był brawurowy powrót Fernando Alonso do pit stopu przy całkowicie zniszczonych oponach z prawej strony jego McLarena. Ten zarzut został również oddalony przez FIA ponieważ, jak tłumaczył to Charlie Whiting – Alonso zminimalizował ryzyko zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa m.in. unikając linii wyścigowej oraz wszelkiego ruchu na torze. Porządkowi dodali również, iż zespół Williamsa widział tamtego dnia całe zajście, więc nie można rozważać tego w kategorii “nowego elementu”.

Alonso after incident with Sirotkin, Baku 2018

Tekst źródłowy: https://www.autosport.com/f1/news/135871/fia-throws-out-williams-bid-to-overturn-penalty 

Autor: Scott Mitchell